Skip to content

1172 W Arbor AveVineland, NJ 08360

Built 1974

Last Sale Price
$109,000
Last Sale Date
Mar 29, 1990

Property Information

Block403
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,260
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
23%
Improvement Value:$131,200
77%
Total Assessment$169,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,403+0.7%
2024$5,368+5.0%
2023$5,113+2.9%
2022$4,967+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 1838, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1974