Skip to content

3452 Burnt Mill DrVineland, NJ 08360

Built 1977

Last Sale Price
$44,500
Last Sale Date
Dec 24, 1976

Property Information

Block403
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,190
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,100
21%
Improvement Value:$137,500
79%
Total Assessment$173,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,527+0.7%
2024$5,491+5.0%
2023$5,231+2.9%
2022$5,081+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1977

Property Sale

Sale
$44,500
DeedBook 1257, Page 744

Property Sale

Sale
$25,500
DeedBook 1212, Page 98