Skip to content

3549 Roosevelt AveVineland, NJ 08360

Built 1977

Last Sale Price
$59,000
Last Sale Date
Dec 31, 1986

Property Information

Block401
Lot84
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,268
Acreage2.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,900
28%
Improvement Value:$124,600
72%
Total Assessment$173,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,524+0.7%
2024$5,488+5.0%
2023$5,228+2.9%
2022$5,078+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 1641, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1977