Skip to content

544 E Plum StVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Jun 12, 2015

Property Information

Block3011
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,186
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,700
15%
Improvement Value:$89,000
85%
Total Assessment$104,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,334+0.7%
2024$3,312+5.0%
2023$3,155+2.9%
2022$3,065+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$147,000

From:

To:

Sq Ft2,186DeedBook 4129, Page 8582Recorded6/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920