Skip to content

732 E Almond StVineland, NJ 08360

Built 1875

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Jun 26, 2009

Property Information

Block4103
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,424
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,400
13%
Improvement Value:$112,000
87%
Total Assessment$129,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,120+0.7%
2024$4,093+5.0%
2023$3,899+2.9%
2022$3,788+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 4059, Page 3171

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 1191, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1875