Skip to content

602 S Sixth StVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block4116
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,434
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,400
11%
Improvement Value:$128,600
89%
Total Assessment$144,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,585+0.7%
2024$4,555+5.0%
2023$4,339+2.9%
2022$4,215+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$86,000

From:

To:

Sq Ft1,434DeedBook 4168, Page 1625Recorded6/28/2018

Property Sale

Sale
$5,000

From:

To:

Sq Ft1,434DeedBook 4157, Page 270Recorded8/28/2017

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 2896, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1930