Skip to content

805 E Montrose StVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Oct 4, 2022

Property Information

Block4104
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,298
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,400
13%
Improvement Value:$103,500
87%
Total Assessment$118,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,786+0.7%
2024$3,761+5.0%
2023$3,582+2.9%
2022$3,480+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,298DeedBook 4233, Page 4480Recorded10/7/2022

Property Sale

Sale
$28,922
Sq Ft1,298DeedBook 4226, Page 2726Recorded4/27/2022

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1645, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1920