Skip to content

809 E Montrose StVineland, NJ 08360

Built 2010

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Jan 28, 2011

Property Information

Block4104
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,350
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
17%
Improvement Value:$120,000
123%
Total Assessment$97,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,108+0.7%
2024$3,087+5.0%
2023$2,941+2.9%
2022$2,857+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 4079, Page 582

Property Sale

Sale
$45,540
DeedBook 4071, Page 3072

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4007, Page 1247