Skip to content

715 E Almond StVineland, NJ 08360

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 1999

Property Information

Block4106
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,874
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
10%
Improvement Value:$143,600
90%
Total Assessment$160,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,107+0.7%
2024$5,073+5.0%
2023$4,833+2.9%
2022$4,695+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923