Skip to content

703 E Almond StVineland, NJ 08360

Built 1880
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block4106
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building ClassR-R
Description2S-F-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,111
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,300
10%
Improvement Value:$150,700
90%
Total Assessment$167,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,317+0.7%
2024$5,282+5.0%
2023$5,032+2.9%
2022$4,888+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4076, Page 183

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 2670, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1880