Skip to content

625 E Quince StVineland, NJ 08360

Built 1890

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block4110
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class28
Description2S-B-W-X
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,120
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,300
11%
Improvement Value:$59,000
89%
Total Assessment$66,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,111+0.7%
2024$2,097+14.1%
2023$1,838+2.9%
2022$1,785+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1890