Skip to content

633 E Quince StVineland, NJ 08360

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 3, 2026

Property Information

Block4110
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,052
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,800
10%
Improvement Value:$145,000
90%
Total Assessment$161,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,152+0.7%
2024$5,118+5.0%
2023$4,875+8.7%
2022$4,486-4.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft2,052DeedBook 4272, Page 4497Recorded7/8/2025

Property Built

Built

Year Built: 1900