Skip to content

508 S Seventh StVineland, NJ 08360

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Nov 3, 1989

Property Information

Block4110
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building ClassR-R
Description2S-F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
7%
Improvement Value:$268,800
93%
Total Assessment$289,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,230+0.7%
2024$9,170+5.0%
2023$8,735+2.9%
2022$8,485+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 1816, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1900