Skip to content

40 Columbia AveVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$74,000
Last Sale Date
Sep 27, 1991

Property Information

Block4205
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,935
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,200
17%
Improvement Value:$132,800
83%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,844+0.7%
2024$4,811-0.2%
2023$4,821+8.7%
2022$4,433+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 1915, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1925