Skip to content

34 Evelyn AveVineland, NJ 08360

Built 1949

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Jul 31, 1996

Property Information

Block4209
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage976
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,100
25%
Improvement Value:$82,900
75%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,502+0.7%
2024$3,479+5.0%
2023$3,314+2.9%
2022$3,220+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 2189, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1949