Skip to content

88 Evelyn AveVineland, NJ 08360

Built 1959

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Sep 24, 1998

Property Information

Block4213
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,008
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
27%
Improvement Value:$79,100
73%
Total Assessment$109,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,474+0.7%
2024$3,451+5.0%
2023$3,287+2.9%
2022$3,193+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 2318, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1959