Skip to content

41 Vassar PlVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Jun 17, 2010

Property Information

Block4209
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-B-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,624
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,100
18%
Improvement Value:$123,100
82%
Total Assessment$150,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,782+0.7%
2024$4,751+5.0%
2023$4,526+2.9%
2022$4,396+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 4071, Page 9894

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4008, Page 6079

Property Built

Built

Year Built: 1955