Skip to content

26 Northwood DrVineland, NJ 08360

Built 1954

Last Sale Date
Jan 30, 2052

Property Information

Block3113
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,626
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,500
24%
Improvement Value:$112,500
76%
Total Assessment$148,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,712+0.7%
2024$4,681+5.0%
2023$4,459+2.9%
2022$4,332+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft1,626DeedBook 4111, Page 9180Recorded11/25/2013

Property Built

Built

Year Built: 1954