Skip to content

29 Vassar PlVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Feb 21, 1990

Property Information

Block4209
Lot25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-ST- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,382
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
20%
Improvement Value:$104,100
80%
Total Assessment$130,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,142+0.7%
2024$4,115+5.0%
2023$3,920+2.9%
2022$3,808+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 1832, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1950