Skip to content

23 Vassar PlVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Nov 5, 2018

Property Information

Block4209
Lot27
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,422
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
19%
Improvement Value:$110,000
81%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,349+0.7%
2024$4,321+5.0%
2023$4,116+2.9%
2022$3,998+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft1,422DeedBook 4173, Page 3380Recorded11/15/2018

Property Sale

Sale
$131,250
DeedBook 4054, Page 1149

Property Built

Built

Year Built: 1952