Skip to content

85 Howard StVineland, NJ 08360

Built 1960

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
May 5, 2017

Property Information

Block4215
Lot25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-ST-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,400
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
16%
Improvement Value:$132,500
84%
Total Assessment$157,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,012+0.7%
2024$4,979+5.0%
2023$4,742+2.9%
2022$4,607+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 4153, Page 196Recorded5/12/2017

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 2845, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1960