Skip to content

23 Evelyn AveVineland, NJ 08360

Built 2011

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 4, 2017

Property Information

Block4210
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage4,100
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
11%
Improvement Value:$265,900
89%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,552+0.7%
2024$9,489+5.0%
2023$9,039+2.9%
2022$8,781+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft4,100DeedBook 4156, Page 4823Recorded8/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 2011