Skip to content

9 Glenn TerVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$51,000
Last Sale Date
Mar 31, 1987

Property Information

Block4211
Lot37
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage986
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
34%
Improvement Value:$50,700
66%
Total Assessment$76,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,445+0.7%
2024$2,429+5.0%
2023$2,314+2.9%
2022$2,248+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 1654, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1900