Skip to content

1153 Roberts BlvdVineland, NJ 08360

Built 1947

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Feb 25, 2021

Property Information

Block4212
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,502
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,600
18%
Improvement Value:$116,800
82%
Total Assessment$142,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,534+0.7%
2024$4,504+5.0%
2023$4,291+6.9%
2022$4,013+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,502DeedBook 4208, Page 9004Recorded5/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1947