Skip to content

601 Washington AveVineland, NJ 08360

Built 1937

Last Sale Price
$118,500
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block4915
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,498
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,700
19%
Improvement Value:$120,300
81%
Total Assessment$148,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,712+0.7%
2024$4,681+5.0%
2023$4,459+2.9%
2022$4,332+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$118,500

From:

To:

Sq Ft1,498DeedBook 4155, Page 3360Recorded7/18/2017

Property Sale

Sale
$58,819

From:

To:

Sq Ft1,498DeedBook 4150, Page 9383Recorded3/8/2017

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 4017, Page 7063

Property Built

Built

Year Built: 1937