Skip to content

1157 Roberts BlvdVineland, NJ 08360

Built 1928

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 2, 2021

Property Information

Block4212
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage927
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
19%
Improvement Value:$106,400
81%
Total Assessment$131,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,197+0.7%
2024$4,169+50.6%
2023$2,769+2.9%
2022$2,690+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft927DeedBook 4218, Page 8639Recorded11/26/2021

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft927DeedBook 4209, Page 9123Recorded5/26/2021

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2864, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1928