Skip to content

817 S Brewster RdVineland, NJ 08361

Built 1925

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block4506
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage922
Acreage2.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
51%
Improvement Value:$50,300
49%
Total Assessment$102,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,257+9.1%
2024$2,986+5.4%
2023$2,832+3.2%
2022$2,744+1.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$258,000
Sq Ft922DeedBook 4253, Page 9427Recorded4/1/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$85,000
Sq Ft922DeedBook 4241, Page 516Recorded4/25/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1925