Skip to content

73 S Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2007

Property Information

Block4213
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1.75S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,440
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,700
29%
Improvement Value:$94,200
71%
Total Assessment$131,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,200+0.7%
2024$4,172+5.0%
2023$3,974+2.9%
2022$3,861+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920