Skip to content

62 S Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1975

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block4214
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X-1UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,770
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
19%
Improvement Value:$133,500
81%
Total Assessment$164,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,238+0.7%
2024$5,203+5.0%
2023$4,956+48.0%
2022$3,348+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,770DeedBook 4211, Page 5902Recorded6/29/2021

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 2552, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1975