Skip to content

1069 E Almond StVineland, NJ 08360

Built 2003

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 11, 2021

Property Information

Block4214
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,366
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
16%
Improvement Value:$136,900
84%
Total Assessment$162,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,180+0.7%
2024$5,146+5.0%
2023$4,902+2.9%
2022$4,762+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,366DeedBook 4214, Page 6197Recorded8/30/2021

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4034, Page 3289

Property Built

Built

Year Built: 2003