Skip to content

1063 E Almond StVineland, NJ 08360

Built 1944

Last Sale Price
$66,000
Last Sale Date
Jan 18, 1984

Property Information

Block4214
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class45
Description1S-F-X-2UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,328
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
20%
Improvement Value:$104,100
80%
Total Assessment$130,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,892+0.7%
2024$3,865+5.3%
2023$3,670+3.1%
2022$3,558+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 1493, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1944