Skip to content

212 Highland AveVineland, NJ 08361

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block4401
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,200
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
32%
Improvement Value:$84,700
68%
Total Assessment$123,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,942+0.7%
2024$3,916+5.0%
2023$3,730+2.9%
2022$3,624+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1936