Skip to content

76 Columbia AveVineland, NJ 08360

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 1992

Property Information

Block4215
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0042

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,222
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
20%
Improvement Value:$97,300
80%
Total Assessment$121,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,872+0.7%
2024$3,846+5.0%
2023$3,664+2.9%
2022$3,559+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927