Skip to content

748 Highland AveVineland, NJ 08361

Built 1967

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 24, 2025

Property Information

Block4407
Lot33
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,248
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,200
19%
Improvement Value:$138,400
81%
Total Assessment$171,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,387+0.7%
2024$5,352+5.0%
2023$5,098+2.9%
2022$4,952+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,248DeedBook 4263, Page 6229Recorded11/27/2024

Property Sale

Sale
$37,900
DeedBook 1267, Page 1011

Property Built

Built

Year Built: 1967