Skip to content

2542 Monroe AveVineland, NJ 08361

Built 2014

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 14, 2023

Property Information

Block4410
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,005
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
13%
Improvement Value:$227,300
87%
Total Assessment$261,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,339+1.7%
2024$8,202+5.0%
2023$7,813+2.9%
2022$7,590+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,005DeedBook 4250, Page 1691Recorded12/19/2023

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,005DeedBook 4228, Page 3014Recorded6/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4059, Page 5656