Skip to content

2505 E Chestnut AveVineland, NJ 08361

Built 1995
Commercial

Last Sale Price
$575,709
Last Sale Date
Apr 19, 2024

Property Information

Block4410
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,800
41%
Improvement Value:$255,900
59%
Total Assessment$432,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,777+0.7%
2024$13,686+5.0%
2023$13,037+2.9%
2022$12,665+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$575,709
DeedBook 4255, Page 4589Recorded5/9/2024

Property Sale

Sale
$513,900
DeedBook 2710, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1995