Skip to content

690 S Brewster RdVineland, NJ 08361

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
May 14, 2019

Property Information

Block4410
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage8,800
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
30%
Improvement Value:$160,800
70%
Total Assessment$230,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,349+0.7%
2024$7,300+5.0%
2023$6,954+2.9%
2022$6,756+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft8,800DeedBook 4181, Page 770Recorded6/4/2019

Property Built

Built

Year Built: 2000