Skip to content

2490 Monroe AveVineland, NJ 08361

Built 2006

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Dec 28, 2021

Property Information

Block4410
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,675
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,400
12%
Improvement Value:$249,400
88%
Total Assessment$283,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,036+0.7%
2024$8,977+8.9%
2023$8,244+2.9%
2022$8,008+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$409,000
Sq Ft2,675DeedBook 4220, Page 9697Recorded1/12/2022

Property Sale

Sale
$389,800
DeedBook 4015, Page 1985

Property Built

Built

Year Built: 2006