Skip to content

637 Brentwood DrVineland, NJ 08361

Built 1968

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 28, 2024

Property Information

Block4411
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,688
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,800
22%
Improvement Value:$111,100
78%
Total Assessment$142,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,550+0.7%
2024$4,520+5.0%
2023$4,306+2.9%
2022$4,183+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,688DeedBook 4257, Page 4814Recorded7/1/2024

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft1,688DeedBook 4210, Page 1011Recorded5/28/2021

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 2521, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1968