Skip to content

826 Panther RdVineland, NJ 08361

Built 1954

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Mar 24, 2015

Property Information

Block4505
Lot25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
21%
Improvement Value:$152,500
79%
Total Assessment$193,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,145+0.7%
2024$6,105+13.8%
2023$5,363+7.4%
2022$4,993+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 4126, Page 8730Recorded3/27/2015

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2253, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1954