Skip to content

4183 Mays AveVineland, NJ 08361

Built 1992

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 7, 2000

Property Information

Block4505
Lot44
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0045

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,730
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
22%
Improvement Value:$137,500
78%
Total Assessment$177,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,639+0.7%
2024$5,602+5.0%
2023$5,336+2.9%
2022$5,184+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2471, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1992