Skip to content

4233 Mays AveVineland, NJ 08361

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2021

Property Information

Block4505
Lot47
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,333
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
18%
Improvement Value:$182,000
82%
Total Assessment$221,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,040+0.7%
2024$6,993+5.0%
2023$6,662+2.9%
2022$6,472+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 2143, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1993