Skip to content

3432 Menantico RdVineland, NJ 08361

Built 1991
Other Exempt

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Sep 16, 2024

Property Information

Block4505
Lot74
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,100
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,700
22%
Improvement Value:$126,300
78%
Total Assessment$161,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,126+0.7%
2024$5,092+5.0%
2023$4,851+2.9%
2022$4,712+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft2,100DeedBook 4261, Page 3338Recorded10/4/2024

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 4173, Page 2687Recorded11/14/2018

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 4109, Page 6774Recorded9/23/2013

Property Built

Built

Year Built: 1991