Skip to content

3071 E Chestnut Ave(Unit CD12)Vineland, NJ 08361

Built 1995
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Mar 5, 2026

Property Information

Block4506
Lot713
QualifierCD12

Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage3.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,000
45%
Improvement Value:$59,100
55%
Total Assessment$107,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,410+0.7%
2024$3,388-38.6%
2023$5,514+2.9%
2022$5,356+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$650,000
Sq Ft1,600DeedBook 4282, Page 5501Recorded3/9/2026

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$150,000
Sq Ft1,600DeedBook 4189, Page 71Recorded1/3/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 2911, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1995