Skip to content

1551 W Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1993

Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
Aug 4, 2021

Property Information

Block4703
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage876
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
19%
Improvement Value:$158,400
81%
Total Assessment$195,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,222+0.7%
2024$6,181+5.0%
2023$5,887+2.9%
2022$5,719+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1993