Skip to content

568 Mayer StVineland, NJ 08360

Built 1988

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 25, 2019

Property Information

Block4703
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,440
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,200
18%
Improvement Value:$132,600
82%
Total Assessment$161,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,152+0.7%
2024$5,118+5.0%
2023$4,875+2.9%
2022$4,736+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,440DeedBook 4185, Page 6653Recorded10/8/2019

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1723, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1988