Skip to content

534 Mayer StVineland, NJ 08360

Built 1989

Last Sale Price
$63,900
Last Sale Date
Apr 9, 1999

Property Information

Block4703
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,344
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,200
19%
Improvement Value:$122,500
81%
Total Assessment$151,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,830+0.7%
2024$4,798+5.0%
2023$4,571+2.9%
2022$4,440+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$63,900
DeedBook 2357, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1989