Skip to content

1215 Chimes TerVineland, NJ 08360

Built 1954

Last Sale Price
$148,500
Last Sale Date
Jul 26, 2002

Property Information

Block4705
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,176
Acreage1.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
24%
Improvement Value:$128,500
76%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,381+0.7%
2024$5,345+5.0%
2023$5,092+2.9%
2022$4,947+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$148,500
DeedBook 2604, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1954