Skip to content

882 S Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1963
Commercial

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 5, 2005

Property Information

Block4705
Lot51
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
39%
Improvement Value:$208,000
61%
Total Assessment$340,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,826+0.7%
2024$10,754+5.0%
2023$10,244+2.9%
2022$9,952+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 2802, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1963