Skip to content

691 S Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Date
Feb 27, 2068

Property Information

Block4705
Lot70
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,340
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,400
17%
Improvement Value:$150,500
83%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,792+0.7%
2024$5,754+16.1%
2023$4,956+2.9%
2022$4,815+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000
Sq Ft1,340DeedBook 4243, Page 4415Recorded6/26/2023

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft1,340DeedBook 4229, Page 163Recorded6/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 1955